מבוגרים בגילאי 40 עד 75 צריכים לגשת לבדיקות דם תקופתיות למדידת כולסטרול וטריגליצרידים, ומי שסובלים מרמות גבוהות צריכים להתחיל מידית בטיפול בסטטינים להפחתת הכולסטרול;  כך נקבע בסדרת הנחיות חדשות שפורסמו בארה"ב בשבוע שעבר מטעם USPSTF ("כוח המשימה של שירותי מניעת מחלות, ,The US Preventive Services Task Force). מסמך ההנחיות פורסם בכתב העת JAMA.

לפי ההודעה, טיפול מוקדם באמצעות סטטינים מפחית את תחלואת הלב. ד"ר דאג אוונס מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה, שהיה בצוות שהכין את ההנחיות, צוטט בתקשורת האמריקאית: "מחלות לב הן גורם התמותה השני בעולם המערבי אחרי סרטן. הן מובילות להתקפי לב ושבץ מוחי. בארה"ב אחד מכל שלושה מקרי מוות של מבוגרים הוא עקב מחלת לב. גם אנשים ללא סימפטומים מוקדמים וללא היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם עשויים להימצא בסיכון.

"סטטינים עשויים להאריך חייהם ולמנוע התקף לב ושבץ מוחי למשך 10 השנים אחרי התחלת הטיפול, והם בעלי יתרונות גם עבור מי שבסיכון נמוך. מדובר בטיפול יומי בסטטינים במידה שהכולסטרול גבוה ומצריך טיפול".

הוא הבהיר, כי "אנחנו לא קוראים לכל אחד לקחת תרופות סטטינים להורדת רמת הכולסטרול. אבל אנשים שהגיעו לגיל 40 צריכים לגשת לרופא המשפחה, לבקש הפניה לבדיקת דם הכוללת כולסטרול וטריגליצרידים, ולהיוועץ ברופא באשר לדרך הטיפול הטובה ביותר שתביא להורדת הרמות של רכיבים אלו לערכים תקינים".

רמות גבוהות מדי של כולסטרול בדם הוגדרו כאחד מגורמי התמותה העיקריים בעולם המערבי. שקיעת הכולסטרול העודף בדפנות כלי הדם גורמת לתהליך דלקתי ולחסימת כלי הדם, מה שמוביל להתקף לב, לשבץ מוחי, להיווצרות כבד שומני ולמחלות נוספות.