מחקרים

התפקיד של מעכבי PCSK9 בטיפול בהיפרכולסטרולמיה

החוקרים מצאו כי טיפול עם מעכבי PCSK9 הינו יעיל לצורך הפחתת LDL-C במטופלים עם סיכון לאירועים קרדיווסקולריים ורמות כולסטרול LDL גבוהות למרות שימוש בסטטינים

רמות כולסטרול ושומנים בדם (צילום: אילוסטרציה)

מטרת מחקר זה הייתה להעריך את הבטיחות, היעילות ויחס העלות-תועלת של מעכבי PCSK9י(proprotein convertase subtilisin-kexin type 9) ולתאר את מקומם בטיפול בהיפרכולסטרולמיה. החוקרים ביצעו סריקה של מאגרי המידע MEDLINE,יCINAHL ו-Clinicaltrials.gov בין ינואר 2012 למרץ 2018 על מנת לזהות ספרות הקשורה למעכבי PCSK9 באמצעות מונחי חיפוש שהוגדרו מראש. הפניות נוספות זוהו מציטוטים בספרות.

החוקרים סקרו מאמרים שנכתבו באנגלית בלבד וכללו בעבודה מחקרים מסוג פאזה 2, פאזה 3, משולבים (pooled), אנליזות post hoc ומחקרים קרדיווסקולריים. מחקרי עלות-תועלת ומידע מכנסים נסקר גם כן. החוקרים מצאו כי כל המחקרים שבחנו את אלירוקומאב ואבולוקומאב הדגימו הפחתה מובהקת סטטיסטית של כולסטרול LDL לעומת טיפולי ההשוואה. שני מחקרים הדגימו הפחתה באירועים קרדיווסקולריים משמעותיים לאחר שימוש במעכבי PCSK9. מחקר אחד מתוך שניים הדגים ירידה בתמותה כוללת בעת שימוש באבולוקומאב. לא נתגלו סוגיות בטיחות מהותיות מלבד תגובות באתר ההזרקה. למרות תוצאות אלו, ארבע אנליזות עלות-תועלת לא הצליחו להדגים ספים מקובלים.

מסקנת החוקרים היא כי טיפול עם מעכבי PCSK9 הינו יעיל לצורך הפחתת LDL-C במטופלים עם סיכון לאירועים קרדיווסקולריים ורמות כולסטרול LDL גבוהות למרות שימוש בסטטינים. למרות השימוש הנרחב בתרופות אלו יש צורך בהפחתת העלויות שלהן.

מקור: 

Patel, R.S. et al. (2018) Annals of Pharmacology. Online

נושאים קשורים:  מחקרים,  אבולוקומאב,  מדיסון,  PCSK9,  סיכון קרדיווסקולרי,  עלות-תועלת
תגובות